Športové aktuality
Dauha
4 min. čítania

Tóth ani Czaková chodecký maratón na MS v Dauhe v extrémne krutých podmienkach nedokončili

TASR
Olympijský víťaz a majster sveta Matej Tóth v Dauhe na trati najťažších pretekov svojej dlhoročnej chodeckej kariéry.
Foto
TASR/Martin Baumann

Pokiaľ Matej Tóth od roku 2015 štartoval na chodeckej päťdesiatke, finišoval prinajhoršom na druhom mieste. Séria, počas ktorej sa postupne stal majstrom sveta, olympijským šampiónom i druhýkrát vicemajstrom Európy, sa skončila v najťažšej súťaži jeho kariéry. Na MS v katarskej Dauhe v noci zo soboty na nedeľu odstúpil na začiatku druhej polovice pretekov, ktoré by ani nenazval pretekmi. Takisto vzdala aj naša účastníčka ženskej súťaže Mária Katerinka Czaková.

Tóth zďaleka nebol jediný, kto to vzdal pri nočných teplotách nad 30 stupňov Celzia a približne 75-percentnej vlhkosti vzduchu. Zo 46 štartujúcich svieti DNF pri osemnástich vrátane svetového rekordéra a obhajcu titulu Yohanna Diniza z Francúzska. Ešte aj zlatý Japonec Jusuke Suzuki v niektorých momentoch len kráčal a takmer zastavil a víťazný čas 4:04:20 h nemá podľa 36-ročného slovenského reprezentanta obdobu.

Matej Tóth: "Podľa mňa neexistuje porovnanie s ničím. V Osake 2007, kde boli doteraz najextrémnejšie podmienky, išli dokonca všetci medailisti pod 3:45 h, čo je úplne iný rytmus. Obdivujem každého, kto prišiel do cieľa, ale ja som na to nemal. Vzdal som jedine na MS v Dägu 2011, keď som išiel dvojštart. Tam to bolo opodstatnené, cítil som, že po dvadsiatke som úplne stratil formu. Nevládal som chodiť, takže aj do pretekov som išiel s tým, že to iba vyskúšam. Aj tu bolo prvoradé prežiť to v zdraví. Jasné, že som chcel prísť do cieľa, veď na to som tu, ale toto mi nedávalo žiadny význam. Prísť na dvadsiatom, tridsiatom mieste, zničiť sa a skončiť v nemocnici."


Na nosidlách a v opatere lekárov sa ocitlo niekoľko chodcov, Tóth sa vyhol aspoň takémuto scenáru: "Nechcem sa vyhovárať len na podmienky, nesadol mi prechod sem. Ešte v prvý deň som sa cítil ako-tak dobre, už v piatok som začal pociťovať negatívnejšie javy a potom sa to celé zopsulo. Príprava bola fantastická, forma výborná, posledné tréningy na Cypre boli skvelé, ale pochopil som, že toto je o niečom inom. V tomto tempe a v týchto podmienkach to bolo len o nájdení rytmu, pri ktorom si viem predstaviť, že sa dá dôjsť do cieľa. Celkom som si ho našiel, ale zistil som, že ešte aj ten je príliš rýchly a do toho sa pridali žalúdočné, resp. črevné problémy. V takom pomalom tempe nie som zvyknutý tak dlho trénovať, to sa začalo odzrkadľovať na nohách, šľachách, svaloch, začali kŕče. Všetko sa to skĺbilo a nevidel som žiadny zmysel, aby som sa trápil a stepoval tu nejaké kilometre."


Tóth priznal, že sa pred rokmi dozvedel, že MS budú v Dauhe, povedal si, že koniec jeho kariéry bude najneskôr na ME 2018 v Berlíne, lebo toto nechcel absolvovať. “Vypálilo to tak, že som sa dal nahovoriť, aby som to skúsil, a musel som si prežiť toto. Asi by som sem nešiel, keby som mal limit na OH. Bolo by to veľmi ťažké rozhodnutie, ale asi by som dal na trénera, ktorý tu bol pred rokom a povedal, že v týchto podmienkach sa nedá súťažiť. Tu nesúťažil nikto - všetci, ktorí mohli, kráčali."


O limit a možnosť obhajovať olympijské zlato sa Matej Tóth opäť pokúsi na budúci rok: "Pravdepodobne na mňa čakajú Dudince a Tokio, resp. v Dudinciach sa rozhodne, či mám na OH. Ak tam nesplním limit, asi to bude jasné znamenie, že moje telo odmieta spolupracovať. Mám za sebou výbornú prípravu, ktorá mi určite pomôže, potreboval som si dokázať, že moje telo ešte má na top formu. Už si len musím raz alebo dvakrát v živote dokázať, že má aj na päťdesiatku."

Podujatia a športovci
Šport
nadacia2percenta2023
Exkluzívny partner
Generálni partneri
Hlavní partneri
Partneri
Partneri MOV
3_alianz
1_air
14_visa
13_Toyota
12_Samsung
11_pg
10_panasonic
9_omega
8_intel
5_bridgestone
4_atos
2_alibaba
6_cocacola