Úvodné dojmy slovenských zástupcov z 54. ročníka mladých účastníkov Medzinárodnej olympijskej akadémie v gréckej Olympii

OLYMPIA 19. júna - V čase od 15. do 29. júna sa v gréckej Olympii koná každoročné stretnutie mladých účastníkov Medzinárodnej olympijskej akadémie (MOA). Na 54. ročníku zastupujú Slovensko dvaja účastníci - Natália Oršulová a Tomáš Mrva. O ich úvodných dojmoch a pocitoch z podujatia si môžete prečítať v nasledujúcej správe:

Ako účastníci 54. stretnutia mladých účastníkov Medzinárodnej olympijskej akadémie v Olympii máme za sebou prvé prednášky na tému Olympijské hodnoty: úcta k rôznorodosti. Prví prednášajúci, generálny sekretár Katarského Na fotografii slovenskí účastníci podujatia pre mládež v Olympii - Natália Oršulová a Tomáš Mrvaolympijského výboru šejk Saúd Bin Abdulrahmán al-Thání a generálny advokát Európskeho súdneho dvora Melchior Wathelet nadviazali na slová prezidenta MOV Thomasa Bacha, ktorý pri slávnostnom otvorení na vrchu Pnyx v Aténach povedal, že olympionici sú príkladom celému ľudstvu svojou úctou k súperovi a spolunažívaním v olympijskej dedine.
 
Šejk Al-Thání zdôraznil, že je potrebné zapojiť do športu každého. Metaforicky uviedol, že olympijské kruhy nemajú rohy, v ktorých by bolo možné niekoho izolovať. Melchior Wathelet poukázal na to, že aj olympijské hnutie má svoju skúsenosť s diskrimináciou. Na prvých moderných olympijských hrách v Aténach v roku 1896 nesúťažila žiadna žena. V Londýne 2012 už mala každá výprava aspoň jednu ženu. Smerom do budúcnosti vidí najväčšiu potrebu nájsť správny vzťah medzi olympijským hnutím a financiami, respektíve podnikateľským sektorom.
 
Pred príchodom do Olympie sme strávili dva dni v Aténach, kde sa konalo nielen slávnostné otvorenie na vrchu Pnyx, ktorý Gréci označujú za rodisko demokracie, ale navštívili sme aj Akropolu a Panaténský štadión. Ten bol dejiskom prvých moderných olympijských hier i cieľom maratónskeho behu na hrách v Aténach 2004.
 
Prvé dni v Aténach a Olympii boli aj príležitosťou zoznámiť sa s ostatnými účastníkmi. Spolu je nás tu približne dvesto z 96 štátov a rozmanitosť sa prejavuje nielen v počte, ale aj v tom, že sú medzi nami niekoľkonásobní olympionici, reprezentanti svojich štátov v rôznych športoch, učitelia i študenti, právnici, informatici, či novinári.
 
Z prvých diskusií je jasné, že mladá generácia neočakáva chválospevy o tom, ako je v olympijskom hnutí všetko ružové, ale chce sa zamerať na rôzne problémy. Z doterajších neformálnych rozhovorov sa ako najvážnejšie prekážky k napĺňaniu olympijských ideálov javia gigantizmus olympijských hier a ich finančná náročnosť a dostupnosť športu pre rôzne vrstvy spoločnosti. Najbližšie dni nám ukážu, či vieme ponúknuť recepty na ich vyriešenie.

Fotogaléria k článku

Autor: Natália Oršulová, Tomáš Mrva

ZOSTÁVA DO Olympijských hier mládeže 2018, Buenos Aires

Exkluzívny partner

  Generálni partneri

   Hlavní partneri

    Partner

    Dodávatelia

     Mediálni partneri