Športové aktuality
3 min. čítania

Danka Barteková získala európsky titul v skeete

Danka Barteková počas Európskych hier.
Foto
SOŠV - Samuel Galica

Slovenská strelkyňa Danka Barteková sa stala majsterkou Európy v skeete. V pondelňajšom finále dosiahla nástrel 57 bodov z možných 60 a Talianku Dianu Bacosiovú zdolala o jeden bod.

Barteková vybojovala tento rok v skeete aj svoj premiérový svetový titul, na kontinentálnom šampionáte je to pre ňu piate zlato a celkovo ôsma medaila (4-1-2). Predtým triumfovala na šampionátoch 2008, 2010, 2018 a 2019.

„Prvýkrát v kariére som vyhrala majstrovstvá sveta aj Európy v jednom roku. Mala som veľmi dobrú sezónu a je to pre mňa skvelý pocit. Cítim sa istejšia na strelniciach, aj na tých, ktoré mi až tak nesedia,“ povedala Barteková. Na mysli mala práve strelnicu v Osijeku, na ktorej jej nevyhovovalo pozadie. „Na tejto strelnici sa mi strieľalo zle, nevyhovovalo mi pozadie. S pomocou môjho optometristu sme však nastavili cvičenia a s pomocou celého tímu sme to zvládli. Vyladili sme techniku, chcelo to veľkú dávku sily, aby som si udržala motiváciu a musím povedať, že za predošlé dva dni som si našla rytmus a štýl,“ opísala 38-ročná strelkyňa.
Jej krajanka Monika Štibravá obsadila vo finále šieste miesto so 16 bodmi. Barteková obsadila prvé miesto už v kvalifikácii, keď jej ušli len dva zo 125 terčov. Finále začala sebaisto a prvýkrát minula až po tridsiatich ranách. Následne stratila po jednom bode na štvorranovej aj dvojranovej položke. Stopercentná bola do tejto fázy aj Bacosiová, no po chybe Bartekovej sama minula a na zaváhaní Slovenky tak získala k dobru len bod. Dotiahla sa však tretia Amber Jo Rutterová z Veľkej Británie.

Talianke vydržalo priebežné vedenie len na jednej položke, keďže Barteková ukoristila 23 bodov za sebou bez zaváhania. Z tempa ju nevyhodila ani porucha vrhača terčov v záverečnom rozstrele, doňho nastupovala s bodovým náskokom a po chybe Bacosiovej na záverečnej dvojranovej položke už mala triumf istý. Rutterová stratila body na postup do rozstrelu na dvojranových položkách, z ktorých vyťažila trikrát za sebou len po bode.

Slovenská strelkyňa nadviazala na svoje tituly z Nikózie (2008), Kazane (2010) a Leobersdorfu (2018). Striebro získala v roku 2015 v Maribore a dva bronzy z ME pridala v nemeckom meste Suhl (2013) a maďarskej Sarlóspuszte (2014).

„Tieto ME boli pre mňa asi jedny z najťažších pretekov v mojej kariére. Prišla som sem po MS, ktoré boli pre mňa veľmi emočne náročné. V priebehu troch týždňov som sa snažila vymedziť si čas len na oddychovanie a streľbu, čo sa mi aj darilo,“ uviedla Barteková. 
Štibravá postúpila z kvalifikácie zo šiesteho miesta a nevyšla jej ani jedna zo šiestich finálových položiek. Na každej spravila minimálne jednu chybu a najlepšia päťka jej ušla na úkor Nemky Nele Wissmerovej. Tá získala postupom do finále aj olympijskú miestenku - najlepšie štyri strelkyne už majú Paríž istý a Štibravá nemohla o OH bojovať v dôsledku kvóty pre jednu krajinu v tejto disciplíne. Tú už za Slovensko naplnili Vanesa Hocková a Barteková.

„Teším sa z úspechu Moniky Štibravej, ktorá sa dostala tak isto do finále. Bolo to pre ňu prvé finále po dlhej dobe, keďže bola na materskej dovolenke. Musím vyzdvihnúť jej formu, mali sme spoločnú prípravu. Dobre išla aj Vanesa Hocková, ktorej chýbal jeden terč na finále,“ dodala Barteková.

Podujatia a športovci
Šport
OLOV
pg
Exkluzívny partner
Generálni partneri
Hlavní partneri
Partneri
Partneri MOV