Šport a olympizmus
2 min. čítania

Krúžkovné pre deti od januára 2023 nebude

Krúžkovné v podobe príspevku 60 eur mesačne na voľnočasové aktivity detí, medzi ktoré patria aj šport a pohybové činnosti, nebude možné spustiť od januára 2023. Na sociálnej sieti to skonštatoval minister financií Igor Matovič (OĽANO).

Za nespustenie krúžkovného viní Matovič dnes už bývalého ministra školstva Branislava Gröhlinga (SaS). „Zakázal zamestnancom ministerstva na zavedení krúžkovného čokoľvek robiť,“ zdôraznil na sociálnej sieti.

Gröhling tieto tvrdenia odmieta. „V skutočnosti naši zamestnanci na ňom pracovali a pripomienkovali ho. Len Igor Matovič ich úplne odignoroval. Do parlamentu priniesol sfušovaný zákon, ktorý zabezpečí, že na krúžkovnom sa nabalia podvodníci a špekulanti,“ zareagoval s tým, že generálni riaditelia ministerstva školstva zodpovední za základné vzdelávanie a šport začiatkom roka 2022 na viacerých stretnutiach krúžkovné opakovane pripomienkovali.

Matovič navrhuje, aby bolo 60 eur určených na krúžky poskytnutých rodinám v hotovosti. „Navyše, urobíme zmeny, ktoré rozšíria možnosť mať 200 eur na dieťa na všetky deti od 0 do 18 rokov. Prídavok na dieťa zvýšime z júnových 25 eur na 60 eur. Plus daňový bonus zvýšime až do 140 eur,“ avizuje. Verí, že sa nájdu v pléne parlamentu poslanci, ktorí to podporia.

Na základe už schváleného zákona o financovaní voľného času dieťaťa by mali dostať deti od päť do 18 rokov na voľnočasové aktivity 60 eur mesačne. Upravuje sa tiež suma daňového bonusu, zároveň sa zvyšuje aj prídavok na dieťa a upravuje systém jeho vyplácania. Ak dieťa nebude chodiť do školy, výška prídavku má byť len polovičná.

Prezidentka SR Zuzana Čaputová na Ústavnom súde napadla sporné časti protiinflačného balíčka v rámci novely zákona o financovaní voľného času dieťaťa. Okrem iného upozorňuje, že zníženie prídavku na dieťa a príplatku k prídavku na polovicu v čase, keď namiesto rodiča prijíma tieto dávky osobitný príjemca, je v rozpore s Dohovorom o právach dieťaťa.

OLOV
pg
Exkluzívny partner
Generálni partneri
Hlavní partneri
Partneri
Partneri MOV