Športové aktuality
6 min. čítania

Matej Tóth trávi čas doma, o svojej účasti na olympiáde sa rozhodne po dôkladnom uvážení

Foto
TASR/Pavol Zachar

Úradujúci olympijský víťaz Matej Tóth sa aktuálne pripravuje v domácom prostredí a na pláne má udržiavací tréning. O pokračovaní kariéry a prípadnej účasti na budúcoročných olympijských hrách v Tokiu padne rozhodnutie po konzultácii s tímom a rodinou.

„Organizovanie všetkých podujatí momentálne nie je možné a ľudstvo trápia iné problémy ako šport a olympiáda.”

Aktuálna situácia sa dotýka nás všetkých, aj samotnej olympiády. „Rúca sa všetko, čo bolo nastavené. Všetky plány, akcie, športové podujatia sú pozastavené a týka sa to aj mňa. Je mi ľúto, že aj olympiády.“ Musíme sa na to však pozrieť aj zo širších súvislostí. „Šport by mal byť o pozitívnych emóciách. V dnešnej dobe je to, samozrejme, naozaj o tom boji zvládnuť pandémiu a byť zdravý. Organizovanie všetkých podujatí momentálne nie je možné a ľudstvo trápia iné problémy ako šport a olympiáda. Samozrejme, je to naša práca. Vnímame to však všetko.“

Aktuálne okrem iného majster sveta z Pekingu 2015 trávi čas doma s rodinou. „Mám školopovinné deti. Snažím sa byť zodpovedný. Aj ostatní z tímu pravdepodobne ešte neopustili izoláciu. Ja chodím na tréning raz denne, ide v podstate o udržiavanie sa. Mám možnosť behať aj doma alebo si idem zabehať von do prírody. Snažím sa ísť mimo ľudí, aby som sa s nimi nestretával. Trénujem individuálne bez trénera a bez možnosti regenerácie, iba v domácich podmienkach.”

Teraz si absolvent žurnalistiky na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre plánuje aj oddýchnuť, keďže jeho  forma bola vyšpičkovaná na zrušené kvalifikačné podujatia. „Tým, že najbližších päť – šesť týždňov nebudú žiadne preteky, tak formu musím dať dole. Tak či tak tréning by bol voľnejší. Uvidíme, ako dlho to bude trvať a ako sa to bude javiť. Na základe toho budeme reagovať.“

Má za sebou náročné obdobie, znovuobnovenie športového diania vidí najskôr o dva mesiace

Zrušenie kvalifikačných podujatí prichádzalo postupne. „Zo začiatku marca sa začali rušiť preteky v Taliansku, potom vo Švajčiarsku, tak sme začali očakávať rozhodnutie. Viac-menej sme to rešpektovali a vedeli sme, že to tak asi bude. Samozrejme, bolo to veľké sklamanie, lebo príprava bola fantastická.”

„Investovali sme do toho nemálo energie, cestovania a ďalších prostriedkov. Človeku je to vždy ľúto, keď tri mesiace na niečom pracuje a potom to nedokáže predať.”

Limit na olympiádu by slovenský rekordér pravdepodobne bez väčších problémov splnil. „Investovali sme do toho nemálo energie, cestovania a ďalších prostriedkov. Človeku je to vždy ľúto, keď tri mesiace na niečom pracuje a potom to nedokáže predať.” Z tohto pohľadu to nebolo ľahké obdobie. „Doľahlo to aj na mňa, že to nemôžem predať. Išlo aj o to, že nám najprv tvrdili, že olympiáda bude a človek nemal šancu pripraviť sa na kvalifikáciu či olympiádu.”

Aktuálne sú do konca apríla zrušené všetky preteky. „Čo sa týka mája, tak uvidíme, ako sa bude situácia vyvíjať. Podľa mňa športové akcie budú úplne posledné, čo sa pustí. Ak sa bude nabiehať postupne do bežného života, tak športové preteky vidím reálne na prelome mája-júna.“

Ilustračná fotografia
Foto
TASR/DPA - Bernd Thissen

Medzinárodný olympijský výbor sa snažil byť optimistický a zároveň zodpovedný

Spolu s Dankou Bartekovou, ktorá je členka Komisie športovcov MOV, sa zúčastnil ako predseda Komisie športovcov SOŠV na rozhovore s prezidentom MOV Thomasom Bachom o aktuálnom dianí. „Rozhovor s pánom prezidentom bol ešte v tej rétorike, že sa robí všetko preto, aby olympiáda bola v pôvodnom termíne. Avšak z rozhovorov s ním bolo jasné, že sú realisti, aj keď chcú byť optimistickí. Za prvé, nedovolili by si vystaviť športovcov riziku.“ 

Na základe spomínaného telefonátu a reakcií športovcov z celého sveta to bol taký spúšťač aj pre samotný olympijský výbor, aby sa začali zaoberať inými alternatívami. „Nechceli špekulovať a najskôr vraveli, že nemajú vyslovene scenáre A, B, C, D. Vraveli, že nemajú „deadline“. Tlak bol obrovský zo strany športovcov a neskôr vyhlásili, že musia pracovať na tých scenároch. Aj oni pochopili, že sa musia čoskoro rozhodnúť.“

„Nemôže mať rovnaké podmienky taliansky, čínsky či španielsky atlét v porovnaní s krajinou, kde koronavírus ešte neobmedzil fungovanie športu.“

Išlo najmä o športovcov, ktorí musia trénovať aj napriek tomu, že nemajú ideálne podmienky. „V niektorých krajinách hrozí nákaza a rovnako aj zranenia. MOV si určite uvedomuje, že olympiáda je o športovcoch. Ak chceme mať fér podmienky pre všetkých, tak momentálne je to neriešiteľná situácia. Nemôže mať rovnaké podmienky taliansky, čínsky či španielsky atlét v porovnaní s krajinou, kde koronavírus ešte neobmedzil fungovanie športu.“

„Momentálne si neviem predstaviť, že olympiáda bude aj so mnou. V každom prípade je to rozhodnutie, ktoré si treba dobre zvážiť. Určite sa nerobí len vo svojej hlave.“

Aktuálne si nevie predstaviť svoju účasť v Tokiu, no rozhodnutie chce spraviť uvážene

Pre Mateja Tótha by bolo ideálne, keby sa olympijské hry preložili na jesenné mesiace. Hlavne, čo sa týka prípravy. Avšak už teraz je jasné, že sa uskutočnia  v budúcom roku. „Momentálne si neviem predstaviť, že olympiáda bude aj so mnou. V každom prípade je to rozhodnutie, ktoré si treba dobre zvážiť. Určite sa nerobí len vo svojej hlave.“

Celú situáciu si Tóth musí prebrať so svojím tímom, trénerom a, samozrejme, s rodinou. „Nechcem robiť unáhlené závery. Určite sa k tomu v priebehu tejto sezóny vyjadrím, pokiaľ nejaká bude. Nič nebudeme robiť za horúca. Zatiaľ definitíva nepadla.“

Podujatia a športovci
Šport
paris

Súvisiace

Do olympijských hier v Paríži zostáva

Exkluzívny partner
Generálni partneri
Hlavní partneri
Partneri MOV