Sobota na EH: Grigar šiesty vo finále K1 mužov, rozosmutnila ho posledná bránka

Peter PAŠUTH, Ľubomír SOUČEK, Krakov
Jakub Grigar vo finálových perejach na EH 2023 v Krakove.
SOŠV/ANDREJ GALICA

Dvaja slovenskí kajakári sa dostali do najlepšej desiatky K1 mužov vo vodnom slalome na Európskych hrách v Krakove, ktoré sú v tomto športe zároveň aj majstrovstvami Európy. Jakub Grigar obsadil konečnú 6. pozíciu, Martin Halčin bol deviaty. Do finále sa zo semifinále nedostali kajakárky. Triatlonová miešaná štafeta obsadila 10. miesto. Pre nepriaznivé počasie čakali na štart zápasov teqballisti v mužskej štvorhre, ženskú predohrali pre zlú predpoveď už v piatok večer. Na strelnici vo Vroclave bojovali Jana Špotáková a Adrián Drobný v mixe v trape, skončili celkovo mimo finálových pozícií.

Smútok Jakuba Grigara po prejazde poslednou bránkou

Majstrom Európy v K1 mužov sa v areáli vodného slalomu Kolna pri rieka Wisla v Krakove stal Čech Jiří Prskavec. Jakub Grigar si dlho udržiaval na trati pozornosť. Na poslednej 21. bránke, ktorá bola provivodná, však v nájazde zachytil pádlom jednu zo žŕdok a dostal 2 trestné sekundy. Bez nich by skončil na bronzovej pozícii. Dve trestné sekundy ho odsunuli na 6. priečku s odstupom 3,53 sekundy na Prskavca. Od bronzu ho delilo 1,94 sekundy.

„Veľmi ma to hnevá a mrzí, pretože moja jazda bola celkom fajn. Spraviť takú chybu akurát na poslednej bránke je naozaj hlúposť. Nejde o to, že som ju len ťukol, ale som ju aj zle prešiel. Inak z toho mohlo byť dnes aj niečo lepšie,“ smútil Jakub Grigar.

Martin Halčin išiel od úvodu pomalšie ako súperi. Navyše mal dotyk na 14. bránke. Na víťaza stratil na náročnej trati 9,74 sekundy a obsadil 9. pozíciu. „Veľmi ma potešil postup do finále, pretože je prvý od môjho vlaňajšieho zranenia ramena. Žiaľ, nevyšiel mi výjazd zo štvrtej bránky, kde som stratil čas a minul veľa síl, ktoré mi v závere chýbali,“ uviedol Martin Halčin.

Martin Halčin
SOŠV/SAMUEL GALICA

Sklamaná obhajkyňa zlata Eliška Mintálová

Eliška Mintálová

Semifinále bolo konečnou stanicou pre dve slovenské kajakárky. Soňa Stanovská mala chybný prejazd hneď prvej bránky a s 52 trestnými sekundami a s odstupom 56,9 sekundy na Elenu Lilikovú z Nemecka obsadila 29. pozíciu.

O desať priečok lepšie skončila obhajkyňa titulu majsterky Európy z Liptovského Mikuláša 2022 Eliška Mintálová. Slovenka bola v hornej časti trate rýchla, v strednej na povodných bránkach sa dostala dvakrát do valcov a stratila. Napokon zaostala za Lilikovou o 6,42 sekundy a skončila na 19. priečke.

„Nebola to dobrá jazda. Trápila som sa s vodou. Nevychádzali mi najmä protivodné bránky, v nich som stratila veľa času. Na tejto trati musíte stále pádlovať a každé jedno zaváhanie sa vám vypomstí. Som sklamaná, ale taký je šport,“ povedala po dojazde Eliška Mintálová.

V kajak cross postúpili len Mintálová a Paňková

Zo šestice Slovákov a Sloveniek v kajak crosse sa do štvrťfinále prebojovali iba Eliška Mintálová a Zuzana Paňková. Mintálová obsadila v kvalifikácii medzi ženami štvrté miesto. Paňková dosiahla siedmy najlepší čas. Ďalej nešla Soňa Stanovská, ktorá skončila 27. Z tria mužov najlepšie skončil Martin Halčin, ktorého napokon klasifikovali na 36. priečke. Na najrýchlejšieho Stefana Hengsta z Nemecka stratil 13,61 sekundy. Na postup do šestnástky najlepších potreboval byť o 10,4 sekundy rýchlejší. Iľja Buran dosiahol 40. najlepší čas. Z tria Slovákov bol síce najrýchlejší Jakub Grigar, ale dve chyby ho posunuli vo výsledkovej listine na 51. pozíciu.

Dvojica Špotáková, Drobný v mix trape kúsok od finále

Na strelnici vo Vroclave bojovala miešaná dvojica Jana Špotáková, Adrián Drobný o finále. Po prvých dvoch kolách boli s 96 bodmi na 2. mieste. Špotáková v prvých 50 výstreloch zaváhala štyrikrát, Drobný ani raz. V treťom kole však urobili Slováci dokopy 5 chýb, lepšiu položku odstrieľala nežnejšia časť z dvojice. Súperi boli presnejší a Slováci sa prepadli na konečnú 8. pozíciu. Od rozstrelu o finále delili Slovákov dva body, od istoty finále tri.

Triatlonisti aj s talentovanou Vráblovou

V miešaných štafetách triatlonistov skončilo slovenské kvarteto Peter Rojtáš, Margaréta Vráblová, Richard Varga a Zuzana Michaličková na 10. pozícii. Slováci sa v pretekoch, v ktorých každý člen štafety absolvoval 500 m plávania, 5 km jazdy na bicykli a 1,5 km behu, postupne posúvali dopredu a súboj o 9. priečku s Rakúšanmi prehrali o jednu sekundu.

Rojtáš odovzdával štafetu na 14. mieste s minimálnym odstupom na najlepších. Talentovaná Vráblová, ktorá sa presunula do Krakova len na tieto preteky, posunula Slovensko na 12. priečku. Richard Varga odovzdával Zuzane Michaličkovej na 13. pozícii. Posledná členka štafety ju vytiahla o tri miesta vyššie. Michaličková mala na svojom úseku najrýchlejší plavecký čas, v cyklistike a behu piaty. Slováci získali cenné body do olympijského kvalifikačného rebríčka.

Zuzana Michaličková

Hektor Kapustík zdolal aj olympijských víťazov

Talentovaný slovenský skokan na lyžiach Hektor Kapustík potešil výkonom na veľkom mostíku HS-140 v Zakopanom. V hlavnej súťaži skočil v prvom kole 125 metrov a z 20. priečky sa posunul do elitnej tridsiatky druhého kola. V ňom dopadol na hranicu 126,5 m a obsadil 23. pozíciu. V Zakopanom však zdolal olympijských víťazov Kamila Stocha z Poľska a Johanna Andrého Forfanga z Nórska. Víťazom skokanskej súťaže na veľkom mostíku sa stal na radosť domácich fanúšikov Dawid Kubacki.

Teqballisti Branislav Rodman a Marián Badár čakali na svoje zápasy vo štvorhre mužov až do neskorého popoludnia. V základnej C-skupine najskôr prehrali s Arménmi Gorom Sargsianom a Rafaelom Vardaňanom 0:2. Rovnakým výsledkom sa skončil aj ich duel s Rumunmi Aporom Györgydeákom a Szabolcsom Ilyésom, ktorý ovplyvnilo zranenie kolena Rodmana. Pre ošetrovanie sa dlhšiu dobu nehralo. Zo základnej skupiny postúpili len víťazní Rumuni, ktorí sa cez Čechov prebili do neúspešného semifinále so Srbskom.

Branislav Rodman
Branislav Rodman smečuje počas zápasu mužskej štvorhry na EH v Krakove.

Výsledky – EH 2023 v Krakove

Triatlon

Miešané štafety (4x 0,5 km plávanie, 5 km cyklistika, 1,5 km beh): 1. Nórsko 1:07:29, 2. Veľká Británia 1:07:33, 3. Maďarsko 1:07:40, ... 10. Slovensko (Peter Rojtáš, Margaréta Vráblová, Richard Varga, Zuzana Michaličková) 1:09:19.

Streľba

Trap – kvalifikácia mix tímov: 8. Slovensko (Jana Špotáková, Adrián Drobný) 141.

Vodný slalom

K1 muži: 1. Jiří Prskavec (ČR) 88,21 s (0), 2. Martin Dougoud (Švaj.) +1,39 (0), 3. Joseph Clarke (V.Brit.) +1,59 (2), ..., 6. Jakub Grigar +3,53 (2), 9. Martin Halčin (obaja SR) +9,74 (2), ... v semifinále 26. Adam Gonšenica (SR).

K1 ženy: 1. Ricarda Funková (Nem.) 99,09 (2), 2. Klaudia Zwolinská (Poľ.) 101,06 (4), 3. Tereza Fišerová (ČR) 102,34 (0), ... v semifinále: 19. Eliška Mintálová, 29. Soňa Stanovská (obe SR).

Ženy – kajak cross – kvalifikácia: 1. Stefanie Hornová (Tal.) 67,37, ... 4. Eliška Mintálová 68,01, 7. Zuzana Paňková 68,86, 27. Soňa Stanovská (všetky SR) 72,79.

Muži – kajak cross – kvalifikácia: 1. Stefan Hengst (Nem.) 61,85, ... 38. Martin Halčin 75,46, 40. Iľja Buran 76,78, 51. Jakub Grigar (všetci SR) 67,67 (chybný štart)

Skoky na lyžiach

Muži – veľký mostík HS-140: 1. Dawid Kubacki (Poľ.) 279,1 b (139 m/134,5 m), 2. Jan Hörl (Rak.) 273,0 (140/130), 3. Philipp Raimund (Nem.) 271,8 (138/132,5), ... 23. Hektor Kapustík (SR) 232,4 (125/126,5).

Teqball

Štvorhra mužov - C-skupina: Branislav Rodman, Marián Badár (SR) - Gor Sargsian, Rafael Vardaňan (Arm.) 0:2 (-10, -8), Apor Györgydeák, Szabolcs Ilyés (Rum.) 0:2 (-8, -4).