Športové aktuality
4 min. čítania

Vo  finálových pretekoch SP triumf Kuzminovej, P. Fialková tretia, Nasťa s malým glóbusom! 

Ľubomír Souček
Foto
TASR/AP

Holmenkollen 21. marca (TASR) - Slovenská biatlonistka Anastasia Kuzminová triumfovala v pretekoch na 7,5 km vo finále Svetového pohára v Holmenkollene a zároveň obhájila malý krištáľový glóbus v tejto disciplíne. Úspech slovenskej výpravy v nórskom stredisku podčiarkla výborným výkonom jej krajanka Paulína Fialková, ktorá finišovala na tretej pozícii so stratou 25,1 s na víťazku. Druhá Nemka Franziska Preussová ju zdolala o necelé štyri sekundy. Ďalším dvom Slovenkám v štartovom poli sa nedarilo, Ivona Fialková i Terézia Poliaková spravili zhodne štyri chyby na strelnici a obsadili 86. (+2:56,7 min) respektíve 104. miesto (+4:20,9 min). 
 
Ako prvá zo Sloveniek vyštartovala z 12. pozície Paulína Fialková, na úvodnej ležke predviedla bezchybný výkon a zaradila sa priebežne na tretiu priečku. Aj druhú položku v stoji zvládla bez jedinej chybičky a strelnicu opustila na priebežne prvej priečke s veľkou šancou na vynikajúci výsledok. Anastasii Kuzminovej, ktorá stále držala šancu aj na celkové prvenstvo v SP, ušiel posledný výstrel na ležke a musela na trestné kolo. Tridsaťštyriročná trojnásobná olympijská víťazka však už niekoľkokrát v kariére ukázala, že ani jedna chyba na strelnici ju nedokáže pripraviť o víťazstvo. Podarilo sa jej to na ZOH i uplynulých MS vo švédskom Östersunde. Kuzminová sa svojej šance chopila, opäť predviedla vynikajúci bežecký výkon a na stojku prišla s výrazným náskokom. Druhú položku zvládla bezchybne a zaradila sa na prvé miesto. 
 

P. Fialková taktiež v behu nezaostala a do cieľa prišla priebežne prvá so 17-sekundovým náskokom pred dovtedajšou líderkou Tiril Eckhoffovou z Nórska. Chvíľu na to však finišovala Kuzminová, ktorá po bravúrnom behu prekonala svoju krajanku ešte o ďalších 25,1 sekundy a tento výkon sa už len veľmi ťažko prekonával. V ďalšom priebehu ju už žiadna z pretekárok nedokázala zdolať. Paulínu Fialkovú nakoniec odsunula na tretie miesto Nemka Franziska Preussová, ktorá ju zdolala o necelé štyri sekundy. 
       
"Odbehla som veľmi dobré preteky, aj keď prišla jedna chybička na poslednej ležke. Dnes som sa nastavila tak, že 'Nasťa nech sa deje hocičo, nerozčuľuj sa, nerozmýšľaj nad priebehom pretekov a snaž sa užiť si to'. Táto sezóna bola skôr taká bonusová, ako zameraná na víťazstvá. Až do MS som netušila, že môžem mať glóbus. Tak som rada, že sa to podarilo," povedala Kuzminová
 

Aj Paulína Fialková bola spokojná so svojím výkonom. "Som spokojná, konečne mi vyšli dve nuly a mohla som sa s tým riadne popasovať na trati. Síce sa necítim fyzicky tak dobre, ale s celkovým výkonom som spokojná. Napriek teplu nebola trať zlá. Prišlo mi to tak, že som ani poriadne nevyštartovala a už som bola na strelnici," uviedla. 

 

Výsledky finálových pretekov SP na 7,5 km: 1. Anastasia KUZMINOVÁ (SR) 19:56,2 min (1 tr. okr.), 2. Preussová (Nem.) +21,2 s (0), 3. Paulína FIALKOVÁ (SR) +25,1 (0), 4. Aymonierová (Fr.) +30,4 (0), 5. Herrmannová (Nem.) +34,0 (2), 6. Olsbuová-Röiselandová (Nór.) +35,5 (1), ... 86. Ivona FIALKOVÁ +2:56,7 (4), 104. Terézia POLIAKOVÁ (obe SR) +4:20,9 (4). Celkové poradie SP äpo 23 pretekoch z 25): 1. Wiererová (Tal.) 882 b, 2. Vittozziová (Tal.) 852, 3. Olsbuová-Röiselandová 791, 4. KUZMINOVÁ 784, 5. P. FIALKOVÁ 643, 6. Öbergová (Švéd.) 633, konečné poradie SP v rýchlostných pretekoch: 1. KUZMINOVÁ 371 b, 2. Wiererová 330, 3. Röiselandová 326, 4. Vittozziová 309, 5. Mäkäräinenová (Fín.) 280, 6. Hojniszová (Poľ.) 238, 7. P. FIALKOVÁ 228.

Exkluzívny partner
Generálni partneri
Hlavní partneri
Partneri