Anastasia Kuzminová OLY

3 Z
3 S

Len poldruha roka po tom, čo v Pekingu 2008 získal pre Slovensko prvý raz v histórii olympijskú medailu „cudzinec“ – zápasník Musuľbes, ešte viac na ZOH 2010 vo Vancouvri zažiarila v slovenských farbách takisto bývalá ruská reprezentantka. Biatlonistka pochádzajúca z ruského Ťumeňa Anastasia Kuzminová (v ruskej verzii jej priezviska Kuzmina) dosiahla na bielej olympiáde viac, než ktorýkoľvek jej predchodca zo Slovenska.

Triumfovala hneď v úvodnej súťaži na 7,5 km! pred ňou zo Slovákov v listine víťazov ZOH figuroval jedine krasokorčuliar Ondrej Nepela, ktorý zvíťazil v Sappore 1972. A to ešte nebolo všetko - Nasťa v následných stíhacích pretekoch na 10 km pridala striebro za nemkou Neunerovou a napokon aj ôsme miesto v pretekoch na 12,5 km s hromadným štartom, v ktorých sa rok predtým v juhokórejskom Pjongčangu stala vicemajsterkou sveta. Nebyť toho, že až tri terčíky z 20 zostali po jej streľbe stáť, mala by znovu medailu, pretože bežala skvele.

Na hrách vo Vancouvri bolo od prvého dňa súťaží jasné, že slovenský šport získal novú kráľovnú. Na pomyselný trón sa Nasťa posadila po vodnoslalomárskej olympijskej šampiónke z Pekingu Elene Kaliskej, ktorá mala v roku 2010 zdravotné problémy. Kuzminová, ktorá svoj život len pred niekoľkými rokmi pevne spojila s mestom pod Urpínom (je členkou Klubu biatlonu Vojenského športového centra Dukla Banská Bystrica), sa razom zapísala do sŕdc množstva Slovákov. Bez nadsádzky – žiadny rus pred ňou nebol na Slovensku taký populárny! Azda len jej rozprávková menovkyňa Nastenka z obľúbeného a kultového Mrázika...

Anastasia Kuzminová pochádza z mesta Ťumeň, ktoré leží pri Urale. Jej dievčenské meno bolo Šipulinová. Do pätnástich rokov sa venovala behu na lyžiach, potom si ako mnohí iní pred ňou pribalila k bežkám aj flintu na chrbát a presedlala na biatlon. Tomuto športu sa venuje aj jej brat Anton, ktorý na olympiáde vo Vancouvri reprezentoval rusko. V biatlone sa Nasťa v juniorskom veku výrazne presadila aj v silnej ruskej konkurencii.

V rokoch 2002 – 2005 štyrikrát štartovala na juniorských svetových šampionátoch a dohromady z nich nazbierala dve zlaté, štyri strieborné a jednu bronzovú medailu. Najcennejšie kovy si síce vybojovala „len“ ako členka štafiet, ale zabrala aj individuálne – v Koscielisku 2003 skončila v pretekoch na 12,5 km s hromadným štartom druhá a v Kontiolahti 2005 na 7,5 km tretia.

Na začiatku sezóny 2006/07 Anastasia Šipulinová premiérovo štartovala v pretekoch Svetového pohára - v Östersunde. Trináste miesto debutantky na pretekoch tohto rangu by sme na Slovensku brali všetkými desiatimi, ale v biatlonovo silnom Rusku to s nikým nezamávalo. Preto ani nemohla počítať s nejakými osobitnými výhodami, keď sa neskôr pokúšala vrátiť do reprezentácie po narodení synčeka Jeliseja... ale to sme predbehli.

V septembri 2005 sa v lanovke v rakúskom lyžiarskom stredisku na ľadovci Dachstein zoznámila s Danielom Kuzminom. Rodený rus z Kamčatky, ktorý sa predčasom usadil na Slovensku v Banskej Bystrici, už dlhšie reprezentoval v behu na lyžiach Izrael. Z ich vzťahu sa vyvinula láska, ktorú v apríli 2007 v Ťumeni spečatili manželstvom.

Zakrátko, v júni, sa im narodil synček Jelisej. Vtedy už bola Nasťa absolventka právnického inštitútu vo svojom rodisku. Kuzminová chcela rýchlo pokračovať v športovej kariére. V najväčšej krajine sveta to však mladé mamičky – športovkyne majú ťažké. V Rusku bolo vylúčené, aby mohla mať synčeka na dlhých sústredeniach so sebou.

V decembri 2007 sa presťahovala do Banskej Bystrice a požiadala o slovenské občianstvo. Jej manžel Daniel už predtým navštívil prezidenta Slovenského zväzu biatlonu Juraja Sanitru a avizoval mu Nastin záujem reprezentovať našu krajinu. Všetky potrebné formality sa podarilo vybaviť ani nie za rok. Od decembra 2008 vďaka tomu dostal slovenský biatlon reprezentantku, akú predtým (pri všetkej úcte k dlhoročným esám, akými boli Martina Halinárová-Schwarzbacherová-Jašicová či Soňa Mihoková) ešte nemal. Kuzminová vdýchla slovenskému ženskému tímu nový život a nevídanú energiu.

Pod vedením reprezentačného trénera Milana Gašperčíka a manžela Daniela, ktorý sa staral o jej prípravu na bežkách, sa výrazne presadila hneď v úvodnej sezóne v našich farbách. Na svetovom šampionáte v Pjongčangu získala medaily ako ešte len druhá slovenská reprezentantka v histórii. V pretekoch na 12,5 km s hromadným štartom bola druhá, okrem toho na 7,5 km siedma. Krátko nato si v Ufe vybojovala dva tituly majsterky európy do 26 rokov. Na začiatku olympijskej sezóny sa narušila spolupráca Kuzminovcov s reprezentačným trénerom žien Gašperčíkom.

Od októbra sa tak o streleckú prípravu najlepšej biatlonistky začal starať šéf zväzu Sanitra, ktorý bol trénersky spojený s väčšinou veľkých úspechov slovenského biatlonu spred niekoľkých rokov. Trio Kuzminová, Kuzmin a Sanitra sa potom podpísalo pod jedinečný úspech na olympiáde vo Vancouvri. Pritom len niekoľko týždňov pred ZOH by na Nasťu málokto stavil čo aj deravý groš. Na Silvestra 2009 si totiž v rakúskom Obertiliachu pri tréningovom páde, ku ktorému došlo v miernom zjazde, zlomila dve záprstné kostičky v ľavej ruke. Operovali ju ešte v Rakúsku. Ortopéd Eduard Sporer v Lienzi odviedol perfektnú robotu.

Len o 44 dní neskôr získala olympijské zlato! To, čo Kuzminová vo februári 2010 predvádzala na biatlonových tratiach Whistlerského olympijského parku v Callaghanskom údolí, je ešte v čerstvej pamäti celého Slovenska. Hneď v úvodný deň olympiády ukončila 38- ročné čakanie Slovenska na zimné olympijské zlato! Striebornú nemku Magdalenu Neunerovú v pretekoch na 7,5 km predstihla v dramatickom súboji o poldruha sekundy. Slovenskú hymnu na slávnostnom ceremoniáli spievala z plných pľúc. V následnej stíhačke na 10 km obe najlepšie z kratšej trate využili výbornú vstupnú pozíciu a poradie na čele si vymenili. Aj striebro Kuzminovej s vyše 12-sekundovou stratou za Nemkou, ktorá potom získala ešte jedno zlato, bolo skvelé.

Prepukla všeobecná eufória zo strany Slovákov, ktorí boli priamo v dejisku olympiády. Bola to príliš veľká emočná záťaž, ku ktorej sa pridalo nekonečné uspokojovanie záujmu médií. To všetko Nasťu nadmerne vyčerpalo a ďalšiu medailu už nepridala. Ale vedno s bronzovým biatlonistom Pavlom Hurajtom sa postarala o historicky najúspešnejšie účinkovanie Slovenska na ZOH.

Obrovská odozva Nastiných úspechov na Slovensku ešte prehĺbila jej vzťah k novej vlasti. Mesto Banská Bystrica jej udelilo čestné občianstvo a v októbri 2010 dostali Kuzminovci od developerskej spoločnosti v meste pod Urpínom velikánsky novučičký byt v lokalite pod Suchým vrchom. Keď Nasťa bude niekde zase bojovať o medaily a do srdca Slovenska z Ruska budú musieť prísť (tak ako počas ZOH vo Vancouvri) synčeka varovať jedni alebo druhí starí rodičia, už sa početní gratulanti aj zvedaví novinári budú mať kam pomestiť a nebudú sa musieť tlačiť ako predtým v trojizbovom byte na sídlisku Sásová...

 
Výsledky
Hry Výprava Šport Disciplína Umiestenie
Vancouver 2010
SR
biatlon 7,5 km Z
Soči 2014
SR
biatlon 7,5 km Z
Pjongčang 2018
SR
biatlon 12,5 km s hromadným štartom Z
Pjongčang 2018
SR
biatlon 15 km S
Vancouver 2010
SR
biatlon stíhacie preteky S
Pjongčang 2018
SR
biatlon stíhacie preteky na 10 km S
Soči 2014
SR
biatlon miešaná štafeta 5
Pjongčang 2018
SR
biatlon 4x6 km 5
Soči 2014
SR
biatlon stíhacie preteky na 10 km 6
Vancouver 2010
SR
biatlon 12,5 km s hromadným štartom 8
Pjongčang 2018
SR
biatlon 7,5 km 13
Vancouver 2010
SR
biatlon 4x6 km 13
Pjongčang 2018
SR
biatlon miešaná štafeta 20
Soči 2014
SR
biatlon 12,5 km s hromadným štartom 26
Soči 2014
SR
biatlon 15 km 27
Vancouver 2010
SR
biatlon 15 km 39
Exkluzívny partner
Generálni partneri
Hlavní partneri
Partneri