Zuzana Rehák Štefečeková OLY

1 Z
2 S
165cm
75kg
Klub
ŠKP Trnava
Názov strediska
Športové centrum polície
Tréner
Ing. Branislav Slamka
Odkedy sa venujem športu
od 1996
Záľuby
Rodina a deti.
Úspechy

Strieborná medailistka z OH 2008 v Pekingu a OH 2012 v Londýne. V Mníchove 2010 a v Čchangwone 2018 získala v trape titul majsterky sveta (okrem toho má z MS aj striebro a dva bronzy), dvakrát (2015 a 2016) sa stala európskou šampiónkou, podľa starých pravidiel držala aj kvalifikačný svetový rekord. Na Európskych hrách 2015 v Baku a aj na majstrovstvách sveta 2018 v Čchangwone získala spolu s Erikom Vargom zlato v mix trape.

Motto
Byť spokojná sama so sebou.

Športovkyňa, ktorá si rada vypočuje If you dont know me by now od Simply Red, je predovšetkým rodinne založená. Je vydatá, s manželom Martinom majú synov Nathana a Noaha. Na svoju rodinu nedá dopustiť. Keďže má malých synov, jej obľúbenou hrou je Lego. Páči sa jej film Forrest Gump. Jej športovým vzorom je biatlonistka Anastasia Kuzminová. Dohovorí sa anglicky, nemecky a španielsky.

Medzi ženami s flintou sa nitrianska rodáčka Zuzana Štefečeková stala vôbec prvou Slovenkou, ktorá sa prestrieľala k olympijskej medaile – v Pekingu 2008 skončila druhá v trape. Rovnaký úspech dosiahla aj o štyri roky neskôr v Londýne. Na OH 2016 pre materské povinnosti neštartovala.

Takisto ako prvá Slovenka utvorila v streľbe svetový rekord. V roku 2006 na pretekoch Svetového pohára trapistiek v čínskom Čching-ťuane dosiahla po vyrovnaní svetového maxima v kvalifikácii (74 bodov zo 75 možných) spolu s finálovým nástrelom výkon 96 bodov.

A napokon v roku 2010 sa ako prvá žena zo Slovenska stala majsterkou sveta v streľbe, keď si v Mníchove vystrieľala na šampionátoch prvé veľké zlato. Ním doplnila svoju predošlú už vcelku bohatú kolekciu strieborných a bronzových kovov. Druhý titul svetovej šampónky pridala aj v Čchangwone 2018. Z MS má aj striebro a dva bronzy. Dvakrát sa stala európskou šampiónkou (2015, 2016). Na Európskych hrách v Baku i na svetovom šampionáte 2018 v Čchangwone získala zlato v tímovom mixe s Erikom Vargom.

Z osobného životopisu:
Štefečeková po epizódach s tenisom a volejbalom začínala v streľbe so vzduchovkou a s brokovnicou. Jedného strelca mala doma rovno pod nosom – otca Andreja. Najprv mladá dievčina s brokovnicou strieľala na skeet, ale zakrátko presedlala na „príbuzný“ trap, ktorý jej sedel viac.

Rozhodujúca pre jej športovú kariéru sa stala spolupráca s trénerom Branislavom Slamkom. Začala sa krátko po olympiáde 1996 v Atlante, kde Branislav trénersky priviedol svojho brata Vladimíra Slamku k šiestemu miestu v súťaži trapistov – mimochodom, pri letnej olympijskej premiére samostatného Slovenska to bolo vôbec prvé bodované umiestenie člena našej výpravy. Vtedy dvanásťročnú Zuzku pritiahol Slamkov olympijský príklad.

Štefečeková odmala preukazovala obrovský talent pre tento šport. Už ako pätnásťročná sa dokázala na pretekoch Svetového pohára prebojovať medzi ženskú špičku. V juniorskom veku sa jej však medaily zo šampionátov dlho vyhýbali. Na MS junioriek 1999 v Tampere skončila piata, o dva roky neskôr v Káhire štvrtá. Ale potom sa to zlomilo – na ME junioriek 2002 v Lonate získala bronz, rovnako ako o rok neskôr na MS junioriek v Lahti. Vtedy, vo veku len devätnásť rokov, sa už naplno presadila aj medzi ženami – na svetovom šampionáte v Nikózii pridala k juniorskému aj seniorský bronz.

Odvtedy veľakrát ukázala, že je vyslovene pretekársky typ. Na tréningu z jej nepresnej mušky býva tréner Slamka neraz zúfalý, ale na preteky sa zvyčajne tak skoncentruje, že strieľa ako z partesu.

Byť rok pred olympiádou tretí na majstrovstvách sveta by vo väčšine športov bez problémov stačilo na splnenie kvalifikačných kritérií na OH. V streľbe je však komplikovaný kvalifikačný systém, a tak sa stalo, že Štefečekovej ani takýto úspech nestačil na to, aby sa objavila na OH 2004 v Aténach. Nepridelili jej ani voľnú kartu. Že jej medzinárodná federácia ukrivdila, ukázala už krátko nato, keď triumfovala vo finále Svetového pohára v Pragersku.

Odvtedy už členku Strediska štátnej športovej reprezentácie Ministerstva vnútra SR a ŠKP Bratislava (trénuje predovšetkým v Trnave a v Sielnici) musel ako vážnu adeptku aj na tie najväčšie úspechy evidovať v streleckom svete každý.

Od roku 2006 figuruje meno Štefečeková v listine svetových rekordérok. Vtedy triumfovala na pretekoch SP v Čching-ťuane v stále platnom maxime 96 bodov (uspela tam napriek tomu, že zatúlanú batožinu jej doručili až večer pred pretekmi a dovtedy musela trénovať v požičanom výstroji). Zároveň si tam vybojovala miestenku na OH v Pekingu.

Okrem toho vyhrala aj preteky SP v Káhire. Štvrtý triumf v pretekoch SP pridala ďalší rok v Lonate. Na Veľkej cene Slovenska v Trnave vtedy dosiahla dokonca ešte lepší výkon (97 bodov zo 100 možných), ako jej platný svetový rekord, ale keďže nešlo o vrcholnú súťaž, nemohol byť uznaný za nové maximum.

Na olympiáde v Pekingu si Štefečeková vynahradila absenciu v Aténach. V kvalifikácii jej síce nevyšla druhá z troch sérií („uleteli“ jej v nej až štyri z 25 holubov), ale v hodinovej prestávke pred treťou sa upokojila, potom skolila všetkých 25 holubov a do šesťčlenného finále postupovala zarovno s Fínkou Mäkeläovou-Nummelovou z prvého miesta so 70 bodmi. Vo finále mala druhý najlepší nástrel – 19 asfaltových „holubov“. Ale keďže skúsená a o 14 rokov staršia Fínka zostrelila ešte o dvoch viac, pre Zuzku zostalo striebro. Prinieslo jej neopísateľnú radosť, umocnenú ešte tým, že ho dosiahla v deň svojich menín – 11. augusta. Tréner si s ňou hneď potykal...

Pekinský úspech Štefečekovej bol o to obdivuhodnejší, že len dva mesiace pred olympiádou obhájila bakalársku prácu z detskej onkológie. Túto tému si vybrala ako „diaľková“ študentka misijnej charitatívnej práce na Vysokej škole zdravotníctva a sociálnej práce sv. Alžbety v Bratislave (predtým študovala dva roky na Vysokej škole ekonomickej v Banskej Bystrici). Netradičný študijný odbor si zvolila preto, lebo chce pomáhať druhým. Je zaujímavé, že na začiatku štúdia vôbec nebola veriaca a ani nečítala Bibliu. Všetko sa zlomilo na konci druhého ročníka. Odvtedy sa jej spoločníkom aj na súťažiach stala viera a gospelová hudba. Je pravdepodobné, že v budúcnosti pôjde na dlhší čas na nejakú dlhšiu misijnú cestu. Zatiaľ sa však poriadne venuje streľbe a v Mníchove sa v roku 2010 stala majsterkou sveta. Zároveň ju zvolili za členku komisie športovcov Medzinárodnej federácie športovej streľby (ISSF).

 
Exkluzívny partner
Generálni partneri
Hlavní partneri
Partneri