Športové aktuality
3 min. čítania

Jubilejný ročník MMM so 17-tisíc účastníkmi aj štafetou olympijských medailistov

Pri príležitosti 100. ročníka MMM odhalili v Košiciach umelecké dielo Ruda Hofera Posol mieru.
Foto
TASR/FRANTIŠEK IVÁN

Rekordných 17-tisíc bežcov sa zúčastní na jubilejnom 100. ročníku Medzinárodného maratónu mieru (MMM) v Košiciach (1. októbra). Na 100. MMM sa predstaví aj štafeta olympijských medailistov a majstrov sveta v zložení Anastasia Kuzminová, Poliak Robert Korzeniowski, Maďarka Gabriela Szabóová a Čech Martin Koukal.

V štafete sa predstavia športovci, ktorí získali desať zlatých a celkovo pätnásť medailí z olympijských hier. Prichádzajú na pozvanie a s podporou Slovenského olympijského a športového výboru (SOŠV).

„MMM nie je len športové podujatie, obsahuje a prináša aj širšie myšlienky. Predovšetkým mier, ktorý je veľmi dôležitý a treba sa o neho starať. Som rád, že myšlienka našla pochopenie u kolegov z ostatných národných olympijských výborov. Budú tu zástupcovia štátov V4, ktoré sú nám historicky blízke,“ povedal prezident SOŠV Anton Siekel.

Ďalší olympijský víťaz a majster sveta, bývalý slovenský reprezentant v chôdzi Matej Tóth sa v minulosti viackrát zúčastnil na MMM, avšak vždy v rôznych úlohách. Tentoraz ho diváci uvidia v hlavnej disciplíne. Na polmaratóne sa predstaví aj bývalý reprezentačný hokejový útočník Ladislav Nagy.

„V marci sme zastavili registráciu, čiže sme nezrealizovali ani veľkú medzinárodnú globálnu kampaň. Vnímame, že množstvo bežcov z Európy sa na štart ani nepostaví, lebo nemali predstavu, že už v marci nebude možnosť. Máme tam však veľa Poliakov, Čechov, Francúzov, Maďarov, Britov a veľa Srbov,“ povedal riaditeľ MMM Branislav Koniar počas tlačovej konferencie Slovenskom olympijskom a športovom múzeu v Bratislave.

Organizátori zároveň predstavili úvodných štyroch bežcov z kategórie Elite, v ktorej bude štartovať tridsiatka pretekárov. Medzi nimi sú Keňan Reuben Kerio, ktorý absolvuje už piaty štart v Košiciach, a Etiópčan Aychew Bantie. Medzi ženami sa predstaví víťazka z minulého roka Margaret Agaiová z Kene a Ayantu Kumelová, ktorá triumfovala pred dvoma rokmi. „Keriovi hovoria doma ,Mr. Košice‘, keďže dokázal na MMM trikrát vyhrať a má aj jedno štvrté miesto. Dokáže sa pripraviť a zdolávať aj papierovo lepších súperov,“ povedal Koniar.

V sobotu podvečer 30. septembra sa uskutoční otvárací ceremoniál 100. ročníka, počas ktorého zapália maratónsky oheň. Organizátori pripravili aj vlakový Maratónsky expres, ktorý pôjde v sobotu z Bratislavy do Košíc. Koniar zároveň prezradil, že rozpočet na podujatie sa zvýšil o 20 až 25 percent: „Mnohé z aktivít však nesúvisia len s maratónom. Zároveň pre najlepších bežcov pripravujeme finančné odmeny. V hodnote 10-tisíc eur chceme podporiť aj slovenskú atletiku.“

OLOV
pg
Exkluzívny partner
Generálni partneri
Hlavní partneri
Partneri
Partneri MOV