SOŠV
Tokio/Bratislava
9 min. čítania

Aktuálne poznatky delegácie SOŠV z návštevy olympijského Tokia: prípravy OH idú podľa plánu, slovenské tiež, ale komplikuje sa kvalifikačný proces

Profile picture for user Soucek
Ľubomír
Souček
Národný štadión v Tokiu, dejisko otváracieho aj záverečného ceremoniálu OH, atletických súťaží a medailových zápasov futbalových turnajov.
Foto
Ľubomír Souček, SOŠV

Vo štvrtok 12. marca, teda v deň, keď v antickej Olympii zapálili oheň Hier XXXII. olympiády v Tokiu, sa z dejiska olympijských hier vrátila delegácia Slovenského olympijského a športového výboru (SOŠV). Prezident SOŠV Anton Siekel, generálny sekretár SOŠV Jozef Liba, riaditelia troch oddelení a ďalšie pracovníčky SOŠV boli v Tokiu od pondelka na poslednej väčšej inšpekčnej ceste. Do začiatku OH by ešte dejisko hier mal navštíviť designovaný vedúci slovenskej výpravy, športový riaditeľ SOŠV Roman Buček, ktorý musí riešiť logistické veci okolo pobytu „dislokovanej“ menšej atletickej časti našej výpravy v Sappore, kde sa uskutočnia chodecké a maratónske súťaže.

Aktuálny pohľad na Olympijskú dedinu v Tokiu z 32. poschodia budovy, v ktorej sídli organizačný výbor OH.
Foto
Ľubomír Souček, SOŠV

Rozmanitý program členov delegácie SOŠV v Tokiu

Anton Siekel a Jozef Liba navštívili olympijský golfový areál v Kasumigaseki.
Foto
SOŠV

Počas troch dní pobytu absolvovali členovia delegácie SOŠV viaceré pracovné stretnutia. Všetci spolu sa stretli s predstaviteľmi slovenskej ambasády v Tokiu a pozreli si Café Haus, kde bude počas OH Slovenský dom, stretli sa tam aj s majiteľom tohto zariadenia. Dvaja najvyšší predstavitelia SOŠV navštívili olympijský golfový areál v Kasumigaseki. Ďalší členovia delegácie boli na rokovaniach na organizačnom výbore, navštívili hotely, v ktorých budú počas OH bývať slovenskí ústavní činitelia, partneri aj hostia SOŠV, zvonku si pozreli viaceré olympijské športoviská i olympijskú dedinu, a navštívili aj areál Meikai University v mestečku Urajasu v metropolitnom Tokiu, kde budú mať predolympijský kemp naši atléti.

Takto vybavené budú izby v tokijskej Olympijskej dedine.
Foto
Ľubomír Souček, SOŠV

Hoci šírenie koronavírusu COVID 19 straší celý svet a na tradičnom ceremoniáli v Olympii z tohto dôvodu chýbali diváci z radov verejnosti, prípravy olympijských hier bežia podľa plánu. Posledné z nových športovísk pre OH 2020 slávnostne otvorili začiatkom marca. „Je mi veľmi ľúto, že práve takto dobre pripravované olympijské hry sú v ohrození pre niečo, čo nikto nemohol predpokladať. Nikto viac by si tieto hry nezaslúžil viac ako Japonsko a Tokio,“ povedal po návrate z Tokia prezident SOŠV Anton Siekel.

Koronavírus negatívne ovplyvňuje kvalifikačný proces na OH

Do začiatku olympijských hier zostávajú ešte viac než štyri mesiace, čo je príliš dlhý čas, aby sa dalo odhadnúť, čo sa dovtedy bude diať. Medzinárodný olympijský výbor (MOV) aj organizačný výbor OH v Tokiu zatiaľ potvrdzujú, že všetko sa chystá podľa plánu a odmietajú akékoľvek úvahy o zrušení, prípadne odložení hier, ktoré sú plánované v termíne od 24. júla do 9. augusta 2020. Prezident MOV Thomas Bach však vo štvrtok v rozhovore pre ARD povedal, že ak Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) odporučí OH zrušiť, MOV sa bude riadiť jej odporúčaním. „Počúvneme rady WHO, ktorá má najväčších expertov na danú problematiku. Situáciu sledujeme 24 hodín denne a sedem dní v týždni. Pracujeme na tom, aby sme si splnili záväzok otvoriť hry 24. júla,“ vyhlásil.

Pohľad z vlaku na olympijský vodnoslalomársky areál v parku Kasai Rinkai.
Foto
Ľubomír Souček, SOŠV

Inou témou je však kvalifikačný proces na OH, ktorý je poznačený prísnymi bezpečnostnými opatreniami a rušením viacerých súťaží. „V dôsledku koronavírusu kvalifikačný proces už nebude taký spravodlivý, ako by mal byť. Menili sa jeho podmienky a športovci, ktorí predpokladali, že dostanú šancu na plnenie kvalifikačných kritérií, ju už nemajú,“ priznáva prezident SOŠV.

V Aquatickom centre budú na OH súťažiť plavci. Zo Slovenska sa zatiaľ nekvalifikoval žiadny.
Foto
Ľubomír Souček, SOŠV

Možno predpokladať, že ak sa nepodarí zrealizovať kvalifikačné turnaje, resp. súťaže, na ktorých možno plniť limity, medzinárodné športové federácie budú musieť pristúpiť aj k tomu, že oveľa viac športovcov, než sa predpokladalo, sa do Tokia dostane vďaka prideleniu voľných kariet, Aktuálny vývoj komplikuje aj situáciu nášho obhajcu olympijského zlata v chôdzi na 50 km z Ria de Janeiro 2016 Mateja Tótha, ktorý zatiaľ nemá splnený limit – a ani ho nemá kde splniť... „Nastavenie kvalifikačných kritérií je plne v kompetencii jednotlivých medzinárodných federácií, my nemáme priestor na lobovanie. Bolo by však spravodlivé, ak by mohol obhajca zlatej medaily za súčasných podmienok dostať voľnú kartu pre účasť,“ myslí si Anton Siekel. Prezident MOV Thomas Bach k uvedenej téme vo štvrtok povedal: "Zatiaľ sa kvalifikovalo 55 percent športovcov. Budeme veľmi flexibilní a v prípade potreby zmeníme kvalifikačné kritériá."

V Metropolitnom gymnáziu budú súťažiť stolní tenisti. Ani v tomto športe Slovensko zatiaľ nemá miestenku, ale šanca nášho rebríčkovo vysoko postaveného mixu Balážová - Pištej dostať sa na OH vyzerá veľmi reálne,
Foto
Ľubomír Souček, SOŠV

Do Tokia sa chystá aj naša hlava štátu

Na našom zastupiteľskom úrade v Tokiu sa členovia delegácie SOŠV stretli so slovenským veľvyslancom v Japonsku Mariánom Tomášikom, aj so zástupcom šéfa našej misie Erikom Lenhartom. Prediskutovali plánovanú návštevu prezidentky SR Zuzany Čaputovej na OH  prípravu jej programu. Naša hlava štátu by mala do Tokia priletieť 23. júla, teda deň pred slávnostným otvorením OH. V deň jej príletu sa uskutoční slávnostné otvorenie Slovenského domu. V dejisku hier prezidentka SR pobudne do 29. júla.

Spoločná fotografia členov delegácie SOŠV s predstaviteľmi slovenskej ambasády v Tokiu.
Foto
Ľubomír Souček, SOŠV

Samozrejme, v debate delegácie SOŠV so zástupcami našej ambasády rezonovala aj výsostne aktuálna téma koronavírusu. Veľvyslanec konštatoval, že v dôsledku opatrení bol zrušený takmer celý program ambasády na najbližšie obdobie a priznal aj to, že publicita okolo olympiády je v japonských médiách momentálne potlačená tímou koronavírusu. „Ale olympiádou sú ľudia nadšení a pozitívne vnímajú, že už sú dokončené všetky olympijské športoviská,“ uviedol náš ambasádor v Japonsku Marián Tomášik.

Slovenský dom aj predolympijský kemp atlétov na výborných miestach

Takto vyzerá zvonku reštaurácia Café Haus, v ktorej bude počas OH Slovenský dom.
Foto
Ľubomír Souček, SOŠV

V sprievode Slováka dlhodobo pôsobiaceho v Tokiu a hovoriaceho po japonsky Marcela Kuzmu navštívili členovia delegácie SOŠV aj priestory Café Haus, čo je reštaurácia, v ktorej bude počas OH Slovenský dom. Vedúci predstavitelia SOŠV sa pri tejto príležitosti stretli aj s majiteľom zariadenia, ktorému prezentovali vizualizáciu, ako by priestor mal vyzerať počas OH.

V spoločnej debate zľava majiteľ Café Haus, generálny sekretár SOŠV Jozef Liba, Slovák žijúci v Tokiu Marcel Kuzma (on vyhliadol na Slovenský dom tentoi priestor) a prezident SOŠV Anton Siekel.
Foto
Ľubomír Souček, SOŠV

Lokalita domu je výborná. Café Haus je len asi sto metrov od stanice metra Toyosu, v blízkosti Olympijskej dediny a na mieste s veľmi dobrou dostupnosťou. „Využili sme dobré vzťahy a kontakty na Slovákov žijúcich v Tokiu, ktorí nám pomohli nájsť taký priestor. Aj iné olympijské výbory nám závidia, že sme našli reprezentatívny a adekvátny dom našim možnostiam. Nebude taký veľký, ako budú domy veľkých národných olympijských výborov, ale bude dostatočne reprezentatívny,“ uviedol Anton Siekel, ktorý priestory budúceho Slovenského domu navštívil aj v minulosti.

Na margo Slovenského domu prezident SOŠV dodal: „Som rád, že sa nám podarilo nájsť priestor, ktorý spĺňa stanovené podmienky. Naším primárnym záujmom je prezentovať Slovensko počas najväčšej športovej udalosti na svete. Chceme umožniť japonským návštevníkom spoznať Slovensko, zistiť, kde sa nachádza, čo všetko ponúka. Zároveň umožňujeme podnikateľom z oboch krajín prísť do našich priestorov, nadviazať kontakty a položiť základy budúcej spolupráce. V dome utvoríme aj priestor pre štúdio RTVS. Bude to miesto na stretnutia členov výpravy a predovšetkým športovcov. Fanúšikovia sa budú môcť s nimi porozprávať a spoznať aj čosi zo zákulisia olympijských hier.“

Atleticko-futbalový štadión Meikai University v Urajasu, v pozadí budova školy, ktorá poskytne našim atlétom priestory na predolympijský kemp.
Foto
Ľubomír Souček, SOŠV

Výborné miesto sa SOŠV podarilo nájsť nielen na budúci Slovenský dom, ale aj na predolympijský kemp našich atlétov. Pred svojimi súťažami sa budú pripravovať na kvalitných športoviskách Meikai University v mestečku Urajasu, ktoré je súčasťou metropolitného Tokia. Zo stanice metra Toyosu sa tam metrom a vlakom dá dostať približne za pol hodiny. Urajasu je veľmi sympatické mestečko s množstvom zelene, v okolí modernej univerzity Meikai je množstvo malých domčekov. Predstavuje ideálne miesto na predolympijský kemp.

Prezident SOŠV Anton Siekel: „Je úžasná vec, že sa nám podarilo využiť naše vzťahy s Japonským olympijským výborom. Dostali sme sa k priestorom, ktoré umožnia našim športovcom dobre sa pripraviť na olympijské boje. Spolupráca s univerzitou môže byť aj začiatkom dlhodobej spolupráce, ako sme to naznačili pri rozhovoroch so zástupcami jej vedenia. Nemusí sa olympijskými hrami končiť, ale môže po nich pokračovať.“

Najväčšie japonské kongresové centrum Tokyo Big Sight bude počas OH sídlom hlavného vysielacieho aj tlačového strediska.
Foto
Ľubomír Souček, SOŠV

 

 

V Tokiu necítiť paniku kvôli koronavírusu, ľudia sa správajú zodpovedne

V prostriedkoch verejnej dopravy nosí v Tokiu rúška drvivá väčšina cestujúcich.
Foto
Ľubomír Souček, SOŠV

Napriek celosvetovej hrozbe šírenia koronavírusu COVID 19 sa členovia výpravy SOŠV v Tokiu presvedčili, že jedno z najväčších miest sveta žije svojím bežným životom. Akurát pribudlo meranie teploty ľudí na letiskách pri príletoch aj odletoch. Z pozorovania diania na verejnosti sa nezdalo, že by jeho obyvatelia momentálne prepadali panike. Jediným viditeľným javom, že sa niečo zmenilo, bol menší počet ľudí v uliciach Tokia, než v minulosti. Rúšky na tvárach na uliciach nosí približne polovica ľudí, ale v metre, kde je veľká koncentrácia ľudí, takmer každý. Ešte pred niekoľkými dňami síce ľudia v panike vykúpili toaletný papier, ale v uplynulých dňoch ho už členovia výpravy SOŠV v obchodoch videli dostatok.

V tejto parádnej novej hale sa odohrajú všetky gymnastické súťaže OH.
Foto
Ľubomír Souček, SOŠV

„Japonci berú situáciu okolo koronavírusu veľmi zodpovedne, vážne, seriózne, ale bez paniky. Ak majú odporučené byť doma, sú doma. Ak majú odporučené nechodiť do reštaurácií, obmedzujú ich návštevy. Mestá však ďalej žijú svojím životom. Japonci neriešia tieto situácie tak tragicky a dramaticky, ako to môže niekedy vyzerať v iných krajinách. Ich prístup by som odporúčal aj ja Slovensku. Berme opatrenia vážne a zodpovedne, lebo pomáhajú všetkým. Nepreháňajme to však s vykupovaním obchodov a s robením zásob na dva mesiace,“ konštatoval po prílete z Tokia Anton Siekel.

Olympijské tenisové centrum v mestskej časti Ariake.
Foto
Ľubomír Souček, SOŠV

Prezident SOŠV Japonsko v minulosti navštívil veľakrát, takže mal s čím porovnávať svoje aktuálne skúsenosti z Tokia. Na uliciach bolo menej ľudí ako pri mojich minulých návštevách, ale mesto žije ďalej svojím normálnym životom. V Tokiu to vôbec nevyzeralo, akoby bol vojnový stav. Nebola tam žiadna panika. Ak si pamätáte výbuch v jadrovej elektrárni vo Fukušime v roku 2011, Japonci vytvárali dlhé rady a všetci v nich poctivo čakali na dodanie zásob. Nikto sa neprebiehal, nikto nerobil žiaden chaos. Typický Japonec rešpektuje nariadenia a riadi sa nimi,“ dodal.

Dočasné olympijské športovisko na bikros, v ktorom sa bude súťažiť bez slovenského zastúpenia.
Foto
Ľubomír Souček, SOŠV
Podujatia a športovci
Exkluzívny partner
Generálni partneri
Hlavní partneri
Partneri