Bratislava
4 min. čítania

Podporte Kvapku krvi Slovenského olympijského tímu a darujte krv s olympionikmi!

Ľubomír Souček

BRATISLAVA - Kvapka krvi Slovenského olympijského tímu (v minulosti Olympijská kvapka krvi) s mottom „Daruj krv s olympionikom a zachráň život!“ je už tradičný projekt Nadácie Slovenského olympijského výboru. Vlani sa realizovala v štyroch mestách – v Malackách, Šamoríne, Banskej Bystrici a v Košiciach. Z radov olympionikov tento ušľachtilý projekt aktívnou účasťou minulý rok podporili Jana Dukátová, Jakub Grigar, Martina Kohlová, Juraj Tarr, Tibor Linka, Andrej Martin, Matej Tóth, Martina Hrašnová, Juraj Minčík, Michal Handzuš, Zuzana Žirková aj Katarína Ráczová, študenti športového gymnázia v Košiciach, či primátor Košíc Richard Raši. Pridali sa k nim ďalší odvážlivci. Dovedna viac než sto ľudí darovalo v rámci tohto projektu spolu viac než päťdesiat litrov najcennejšej tekutiny.

V tomto roku máte možnosť podporiť tento prospešný projekt aj v Bratislave. Vo štvrtok 14. júna 2018 v čase od 8:00 do 12:00 h sa projekt Kvapka krvi Slovenského olympijského tímu s cieľom pomôcť ľuďom, ktorí potrebujú krv na záchranu svojho života, bude realizovať v priestoroch Nemocnice sv. Michala na Cintorínskej ulici v Bratislave. Akciu pod záštitou generálneho riaditeľa Nemocnice sv. Michala MUDr. Mariana Križka organizuje Nadácia Slovenského olympijského výboru v spolupráci so Športovým centrom polície, Ministerstvom vnútra SR, Národnou transfúznou službou SR a s Nemocnicou sv. Michala. Zúčastnia sa na nej aj viacerí slovenskí olympionici. Príďte aj vy a pomôžete dobrej veci!

Predtým, ako darujete svoju krv

Pokiaľ ste sa rozhodli darovať krv, musíte spĺňať všeobecné základné kritériá:

Musíte mať vek od 18 do 60 rokov. Pokiaľ ste pravidelný darca, môžete darovať krv až do veku 65 rokov. Frekvencia darovania je pre mužov 3 mesiace a pre ženy 4 mesiace od posledného odberu. Musíte mať telesnú hmotnosť minimálne 50 kg. Nesmiete byť nosičom vírusu HIV (mať AIDS) Nemôžete byť po prekonaní hepatitídy (žltačky) typu B a C. Nemôžete trpieť na iné závažné a chronické ochorenia.

Krv nedarujte v prípade (resp. trvalo nemôžete darovať krv):

  • užívania drog vnútrožilovo či vnútrosvalovo teraz alebo v minulosti,
  • poskytovania alebo prijímania platených sexuálnych služieb,
  • pohlavného styku medzi mužmi,
  • promiskuitného spôsobu života s častým striedaním sexuálnych partnerov,
  • užívania anabolických steroidov, ktoré nie sú predpísané lekárom,
  • liečby poruchy zrážania krvi krvnými prípravkami.

Darovanie krvi nie je spôsobom otestovania sa na nosičstvo krvou prenosných

chorôb! Pamätajte na to ešte predtým, než sa rozhodnete stať sa darcom krvi. Pre ženy nie je vhodné ísť darovať krv počas menštruácie, resp. tesne pred ňou alebo po nej.

V prípade, že si nie ste istí, či ste vhodným kandidátom na darovanie krvi, vopred zavolajte do transfúziologického pracoviska a vašu situáciu skonzultujte s lekárom.

Príprava na darovanie krvi

Je nutné, aby ste boli pred odberom dostatočne hydratovaní. 24 hodín pred odberom vypite dostatok tekutín, minimálne 2 litre (vodu, minerálku, čaje, ovocné šťavy). Ráno pred odberom vypite 500 ml tekutín. Čierna káva je tiež povolená (okrem povinného pol litra čaju). Nehladujte! Na odber krvi nechoďte nalačno! Večer pred odberom a taktiež tesne pred odberom nejedzte tučné jedlá (syry, maslo, smotanu, mäsové jedlá a výrobky, údeniny...). Vhodné je jesť ľahké sacharidové jedlá: ovocie, zeleninu, sucháre, netukové pečivo, džem, med ...  Pred odberom krvi nefajčite (minimálne 6 hodín), nepite alkohol (aspoň 12 - 14 hodín) 24 hodín pred odberom sa nevystavujte priveľkej psychickej a telesnej námahe, vynechajte tréningy a návštevu posilňovne. Alkohol, tučné jedlá, telesná námaha a niektoré lieky môžu prechodne spôsobiť zvýšenú aktivitu pečeňových enzýmov (ALT). Dbajte na to, aby ste boli oddýchnutí, čerství, po výdatnom spánku, pretože váš fyzický stav sa odzrkadlí na kvalite vašej krvi.

Exkluzívny partner
Generálni partneri
Hlavní partneri
Partneri