Seu d´Urgell

Slafkovský na MS štvrtý v C1, vybojoval olympijskú miestenku, ďalšiu máme v K1 žien

Alexander Slafkovský skončil na MS štvrtý.
TASR/Martin Baumann

Slovenský singlkanoista Alexander Slafkovský obsadil na MS vo vodnom slalome v španielskom Seu d'Urgell 4. miesto. V sobotňajšom finále zaostal za víťazným Francúzom Cedricom Jolym o 1,81 s. Striebro získal domáci Ander Elosegi (+0,51 s) a bronzový bol Slovinec Luka Božič. Tomu vyšiel spodok trate a Slafkovského zdolal o 73 stotín. "Je to taký úsmev cez slzy. Chcel som spraviť radosť divákom, aj tým, ktorí sem prišli. Dopustil som sa viacerých chybičiek, ktoré sú však v Seu drahé a napokon mi to stačilo až na 4. miesto. Som rád, že som mohol reprezentovať Slovensko vo finále, ale ešte je na čom pracovať," povedal Slafkovský pre RTVS.

Tridsaťšesťročný Slafkovský sa medzi elitnou desiatkou predstavil ako jediný Slovák. Matej Beňuš ani Michal Martikán nezvládli semifinále a nepostúpili. Slafkovský predviedol vo finále čistú jazdu, trať zvládol bez výraznejších zaváhaní, rýchlostne však zaostal za najlepšou trojicou. Nepodarilo sa mu tak rozšíriť bohatú medailovú zbierku. Na konte má dve individuálne striebra (2013 a 2017) a desať zlatých v tímovej súťaži, vrátane tej z tohtoročného šampionátu.

Napriek neúčasti na stupňoch víťazov však Slováci splnili základný cieľ a vybojovali miestenku na budúcoročné olympijské hry v Tokiu. V Seu pokračovala interná kvalifikácia na OH, Slafkovský bol pred šampionátom na treťom mieste v minitabuľke, vďaka úspešnému výsledku v Seu sa dostal na prvé miesto, definitívne sa rozhodne na ME 2020 v Londýne.

Vo finále súťaže kajakárok získala zlato Slovinka Eva Terčeljová, ktorá zdolala Austrálčanku Jessicu Foxovú o 0,42 sekundy. Bronz vybojovala Novozélanďanka Luuka Jonesová s mankom 0,50 s na víťazku. Slovenky sa medzi najlepších desať neprebojovali. Eliška Mintálová skončila v semifinále na 22. mieste, o dve priečky za ňou bola Jana Dukátová. Svojou účasťou v semifinále však pre Slovensko zabezpečili miestenku na OH 2020 v K1.

Už v piatok ani jedna slovenská singlkanoistka nepostúpila do semifinále MS. V kategórii C1 žien tak Slovensko olympijskú miestenku nezískalo, druhú a poslednú šancu budú mať naše reprezentantky na ME 2020 v Londýne. Tam si vybojuje miestenku najlepšia krajina v redukovanom poradí. V K1 mužov postúpil do semifinále iba Jakub Grigar, ktorý vyhral prvú kvalifikačnú jazdu.

Finálové výsledky MS - C1 muži: 1. Joly (Fr.) 90,84 s (0), 2. Elosegi (Šp.) 91,35 (0), 3. Božič (Slovin.) 91,92 (2), 4. Alexander SLAFKOVSKÝ (SR) 92,65 (0), 5. Gargaud Chanut (Fr.) 94,28 (2), 6. Florence (V. Brit.) 95,86 (0), ... v semifinále 16. Matej BEŇUŠ 95,99 (4), 29. Michal MARTIKÁN (obaja SR) 143,56 (52), K1 ženy: 1. Terčeljová (Slovin.) 94,27 s (0), 2. Foxová (Aus.) 94,69 (0), 3. Jonesová (N. Zél.) 94,77 (0), ... v semifinále 22. Eliška MINTÁLOVÁ 104,30 (4), 24. Jana DUKÁTOVÁ (obe SR) 105,60 (0).