Športové aktuality
4 min. čítania

Významné ženské osobnosti športového hnutia na Slovensku

Martin Horváth

Dnes je Medzinárodný deň žien, a preto by sme si radi pripomenuli významné funkcionárky v slovenskom športovom hnutí. To, že šikovných žien je v našom športe neúrekom, potvrdzujú aj nasledujúce riadky.

Felicitas Babušíková – významná krasoročuliarska funkcionárka 

Felicitas Babušíková celý svoj život zasvätila krasokorčuľovaniu. Po tom, čo v roku 1958 zavesila svoje korčule na klinec, pôsobila dlhé roky ako krasokorčuliarska rozhodkyňa a funkcionárka. Viedla Slovenský krasokorčuliarsky zväz a predstavila sa v úlohe hlavnej rozhodkyne na olympiádach, majstrovstvách sveta i Európy. Po Zimných olympijských hrách v Salt Lake City 2002 bola predsedníctvom Medzinárodnej korčuliarskej únie menovaná do komisie, ktorá vypracovala nový systém rozhodovania v krasokorčuľovaní. Ten je používaný dodnes.

Felicitas Babušíková je významná osobnosť slovenského krasokorčuľovania.
Foto
TASR / Pavel Neubauer

Anna Kirnová – medzinárodný úspech slovenskej atletiky 

Anna Kirnová je dlhoročná funkcionárka atletiky, pričom od roku 2019 pôsobí v Rade Európskej atletiky, čo je najvyšší exekutívny orgán európskej atletiky. Pre slovenský šport je jej zvolenie i pôsobenie v Rade veľkým úspechom, pretože v takejto vysokej pozícii v Európskej atletike ešte nijaký slovenský atletický funkcionár nepôsobil. Okrem toho je aj členkou Komisie zrahničných vzťahov SOŠV. V mladosti Anna Kirnová sa úspešne venovala behu na 3000 metrov a bola aj generálnou sekretárkou Slovenského atletického zväzu.

Anna Kirnová momentálne pôsobí v Rade Európskej atletiky.
Foto
TASR – Dano Veselský

Katarína Ráczová – od šermu k osvete o fair play 

Katarína Ráczová je najúspešnejšia šermiarka slovenskej histórie, trojnásobná olympionička a vicemajsterka sveta vo fleurete. Ako športovkyňa sa zúčastnila na troch olympijských hrách, a to v Mníchove 1972, v Montreale 1976 a v Moskve 1980. V súčasnosti už dlhodobo zastáva funkciu predsedníčky klubu Fair play SOŠV, ktorého cieľom je zdôrazňovať význam pozitívnych a čestných postojov nielen v športe. Okrem toho je aj národnou ambasádorkou Rady Európy pre šport, toleranciu a fair play. Za svoju mimoriadnu činnosť v oblasti športu získala už viacero ocenení strešnej organizácie športu na Slovensku.

Katarína Ráczová dlhodobo zastáva funkciu predsedníčky klubu Fair play SOŠV.
Foto
TASR - Štefan Puškáš

Zuzana Bačiak Masaryková – rozhodkyňa na koni 

Zuzana Bačiak Masaryková vystupuje v pozícii generálnej sekretárky Slovenskej jazdeckej federácie a venuje sa aj rozhodcovskej činnosti. V „civile” vyštudovala politológiu a okrem iného je hovorkyňa politického subjektu.

Eva Repková je jedna z najlepších šachistiek na Slovensku.
Foto
TASR - Lukáš Gálik

Eva Repková je prvá slovenská šachová veľmajsterka a mužský medzinárodný šachový majster. V roku 1991 vyhrala československý šampionát žien, o dva roky neskôr na majstrovstvách sveta junioriek obsadila druhé miesto. Je jednou z najlepších šachistiek na Slovensku a v súčasnosti je aktívna v slovenskom šachovom hnutí a venuje sa organizovaniu medzinárodných turnajov.

Zdenka Letenayová – prvá dáma olympijského múzea 

Zdenka Letenayová je dlhoročnou riaditeľkou Slovenského olympijského a športového múzea a autorkou nespočetného množstva publikácií zo sveta športu. Slovenské olympijské a športové múzeum sa pod jej vedením nevenuje len zbieraniu športových artefaktov, ale aj organizovaniu zaujímavých výstav, ktoré sú určené pre širokú verejnosť. Z úspešných výstav nemožno opomenúť putovnú hokejovú výstavu k 90. výročiu slovenského hokeja, výstavu k príležitosti hokejových majstrovstiev či množstvo ďalších. Zdenka Letenayová získala v roku 2007 Bronzové kruhy SOŠV a minulý rok ju Medzinárodný olympijský výbor vyznamenal ocenením MOV Ženy a šport.

Zdenka Letenayová (vpravo) s prezidentom SOŠV Antonom Siekelom a hokejovou legendou Jozefom Golonkom, ktorý do zbierky múzea daroval dve olympijské medaily.
Foto
TASR - Pavol Zachar

Hana Švehlová – svoj život zasvätila tancu

Hana Švehlová má funkciu viceprezidentky Slovenského zväzu tanečného športu, ktorého je dlhodobo aktívnou súčasťou.

Jana Stašová – úspešná hádzanárka, dnes funkcionárka

Jana Stašová obsadila na olympiáde v Soule 1988 spolu s československou ženskou hádzanárskou reprezentáciou 5. miesto a je členkou Siene slávy slovenskej hádzanej. V minulosti zastávala funkciu generálnej sekretárky SZH a bola delegátkou vo finále ženskej Ligy majstrov 2018. V súčasnosti je i členkou Klubu fair play SOŠV.

Jana Stašová je bývalá úspešná reprezentantka v hádzanej i úspešná funkcionárka.
Foto
FOTO TASR - Martin Baumann

Tento článok vznikol v spolupráci s Komisiou SOŠV pre ženy a šport k príležitosti Medzinárodného dňa žien. Cieľom Komisie pre ženy a šport je zabezpečovať osvetu a sprístupňovať športovej verejnosti dokumenty z MOV a iných inštitúcií zaoberajúcich sa problematikou rodovej rovnosti a prispievať tak k tomu, aby ženy aj muži v športe mali rovnaké príležitosti zapojenia sa do športového a riadiaceho života vo všetkých úrovniach a smeroch. Prispievať k zabezpečeniu základného práva športovcov, ktorým je bezpečné prostredie, v ktorom šport vykonávajú.

Exkluzívny partner
Generálni partneri
Hlavní partneri
Partneri